Symfony 2 – nowy początek

Jakiś czas temu zrobiło się głośno w środowisku programistów, piszących w Symfony na temat nowego wydania owego frameworka. W środę 2 marca rozpoczęła się konferencja na, której zostały zaprezentowane możliwości i rozwiązania nowej wersji oznaczonej numerem 2.

Również została zaprezentowana nowa strona projektu http://symfony.com . Jak zawsze do wsparcia w postaci opisu rozwiązań jest bardzo dużo. Dodatkowo, w pierwszej mojej odsłonie uwagę przyciągnął odnośnik pod nazwą „Marketplace„.Jakie rozwiązanie biznesowe się z tym wiąże ( mam wrażenie, że jest to związane z Bundle – tzw. Pluginy w wersji poprzedniej ).

Po przejściu tutoriala – Get Started – które jak zawsze są bardzo dobrze zrobione. Symfony 2 ma bardzo duży potencjał. Zastosowanie namespace oraz Bundle mają na to największy wpływ. Dowolność stosowania plików *.yml, *.xml oraz *.php w zależności co i jakie rozwiązanie pasuje. Choć osobiście jestem zwolennikiem plików *.yml ze względu na minimalna ilość treści sprawiąjca, że plik jest czytelniejszy.

Kolejną zaletą jest template „Twig„, również produkt twórcy Symfony Framework. Jakoś nie jestem zwolennikiem szablonów, ale przeglądając stronę owego projektu parę elementów mnie zaciekawiło. Szczególną zaletą jest chyba czytelność plików z widokami. To jest chyba największy argument za używaniem szablonów. Po doświadczeniu z przeglądaniem kodu PHP pomieszanego z HTML i JavaScriptem, który zobaczyłem po półrocznej przerwie stwierdziłem, że należy coś z tym zrobić. W przyszłości postaram się zamieścić kilka wpisów odnośnie tego projektu.

Doświadczonym programistom zaznajomionym z Doctrinem w wersji 1.2, nie muszę wspominać i opisywać dołączonego ORMa w wersji 2. A programistom mniej doświadczonym polecam zaznajomić się z Doctrinem, nawet jeśli używacie innych frameworków lub nawet czystego PHP.

Tutaj możecie znaleźć interesujące informacje dotyczące Symfony 2 oraz Doctrine 2 Symfony2 and Doctrine2 Integration oraz wiele innych związanych z tym tematem.

Ciekawe wpisy i informacje znaleźć można na forum Goldenline.pl związanych z ostatnią jak i zarazem jedną z pierwszych konferencji dotyczących Symfony 2. Ciekawe slaidy możemy znaleźć pod adresem: http://www.goldenline.pl/forum/2277026/prezentacje-z-konferecji-symfony-live-2011-san-francisco-i-inne

Jako, że ten post jest zbiorem przydatnych linków oraz, krótką notatką odnośnie Sf2 natrafiłem również na ciekawy artykuł osoby, która miała możliwość znaleźć się na „Symfony Life 2011″: http://www.zalas.pl/symfony-live-2011

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*